چه زمانی لنت ترمز ماشین را تعویض کنیم؟
چه زمانی لنت ترمز ماشین را تعویض کنیم؟

لنت ترمز چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان گونه که یک خودرو برای حرکت کردن نیاز به نیروی محرکه دارد، نیرویی هم برای باز داشتن آن از حرکت لازم است. این نیرو توسط سیستم ترمز خودروهای سواری فراهم می‌شود. در سیستم ترمز یک خودرو دیسک‌ها نقش مهمی بر عهده دارند. در واقع باید بخشی از خودرو وجود داشته باشد که با دیسک‌ها درگیر شود تا اصطکاک به وجود آمده از این درگیری خودرو را از حرکت باز دارد. این وظیفه در خودروهای سواری بر عهده‌ی لنت ترمز قرار گرفته است. قطعه‌ای از خودرو که همواره باید در سلامت کامل کار کند تا بتواند وظایف خود را به نحو شایسته‌ای انجام دهد.

درگیر بودن همیشگی لنت ترمز با دیسک‌ها و اصطکاک به وجود آمده از این درگیری موجب استهلاک این قطعه از خودرو می‌شود. به طور حتم با فرسوده شدن لنت ترمز خاصیت آن در ایجاد اصطکاک هم از بین می‌رود و عملیات متوقف کردن خودرو با مشکلاتی همراه خواهد گردید. امری که می‌تواند خطرات فراوانی را برای سرنشینان یک خودرو ایجاد کند. از همین رو آگاهی از زمان تعویض لنت ترمز اهمیت غیر قابل انکاری می‌یابد.

١٠ مشکل مربوط به ترمز که هر راننده ای باید بداند

نکاتی در مورد طول عمر لنت ترمز

لنت ترمز یک قطعه‌ی دائمی در خودرو نیست و پس از گذشت مدت زمان معینی باید با نمونه‌ی جدیدی جایگزین شود. البته زمان تعویض لنت ترمز ثابت نیست و نمی‌توان آن را از قبل تعیین کرد. در واقع کوتاه بودن یا بلند بودن عمر این قطعه از خودرو بستگی به چگونگی استفاده از خودرو دارد. اگر تعداد ترمزهای ناگهانی که در سرعت‌های بالا گرفته می‌شود بیش از حد معینی باشد مسلما عمر لنت ترمز هم به همان نسبت کوتاه‌تر خواهد بود.

در این میان موارد دیگری هم وجود دارد که بر کوتاه بودن یا بلند بودن عمر لنت ترمز خودرو تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر شما راننده‌ای هستید که اکثر زمان رانندگی‌ خود را در بزرگراه و جاده‌ها سپری می‌کنید می‌توانید انتظار داشته باشید که طول عمر لنت ترمز شما بیش از افرادی باشد که عمده زمان رانندگی خود را در خیابان‌های درون شهری سپری می‌کنند. دلیل این تفاوت آن است که هنگام رانندگی در داخل شهر به علت وجود ترافیک بالا تعداد دفعات استفاده از ترمز بسیار بیشتر از رانندگی در مسیرهای کم ترافیک نظیر جاده و بزرگراه است.

علاوه بر آن هر چقدر مسافتی که به طور متوسط و روزانه توسط خودروی سواری خود طی می‌کنید طولانی‌تر باشد لنت ترمز خودروی شما نیز زودتر مستهلک و فرسوده می‌شود و متوسط زمان تعویض لنت ترمز کاهش می‌یابد.

از دیگر دلایلی که می‌تواند زمان تعویض لنت ترمز را کوتاه کند وجود سرنشینان فراوان در یک خودرو است. در واقع هر چقدر تعداد سرنشینان یک خودرو کمتر باشد، آن خودرو از وزن کمتری برخوردار خواهد بود و به همان نسبت فشار کمتری هم بر لنت ترمز آن به هنگام توقف خودرو وارد می‌شود. بنابراین زمان تعویض لنت ترمز طولانی‌تر می‌گردد و عمر آن افزایش می‌یابد. از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش یا کاهش زمان تعویض لنت ترمز یک خودروی سواری کیفیت و نوع لنت ترمزی است که در آن خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمان تعویض لنت ترمز

در ادامه شما را با علائمی که نشانه دهنده‌ی زمان تعویض لنت ترمز است آشنا خواهیم کرد.

۱. لرزش پدال ترمز

از جمله نشانه‌هایی که به رانندگان خودروهای سواری گوشزد می‌کند که زمان تعویض لنت ترمز آنها فرا رسیده است لرزش پدال ترمز است. به این معنی که اگر هر بار با فشردن پدال ترمز این پدال شروع به لرزیدن کند، نشانه‌ا‌ی از آن است که لنت ترمز خودروی شما مستهلک شده است و باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن با نمونه‌ای جدید جایگزین گردد.

۲. نامیزان شدن فرمان خودرو

از تنظیم خارج شدن فرمان خودرو هم می‌تواند به عنوان یکی دیگر از نشانه‌های فرسوده شدن لنت ترمز شناخته شود. اگر هنگامی که پدال ترمز را فشار می‌دهید فرمان خودرو به سمت خاصی متمایل گردد و همواره به آن سمت کشش داشته باشد ممکن است که این ایراد مربوط به وجود مشکل در لنت ترمز خودرو باشد. البته نامیزان شدن فرمان خودرو در هنگام فشردن پدال ترمز به طور قطع نشانه‌ی وجود مشکل در لنت ترمز نیست. بلکه این ایراد می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. با این حال بهتر است هنگام مواجه شدن با این مشکل پیش از انجام هر کاری سلامت لنت ترمز خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید.

۳. ایجاد صدای غیر طبیعی به هنگام ترمز گرفتن

اگر هنگام ترمز گرفتن با صدای ناهنجاری از سوی لنت‌ها مواجه شدید احتمالا به آن معنی است که لنت‌های ترمز خودرو به طور کامل از بین رفته ‌است. بنابراین باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. چرا که در غیر این صورت با هر بار ترمز گرفتن دیسک‌های ترمز خودروی شما یک قدم به سمت رویارویی با یک آسیب جدی و از کار افتادن نزدیک‌تر می‌شود.